| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3315 Flight Date: 2007-01-20 Pilot: Cliff Hubbard
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways B727-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | RJAA - New Tokyo Intl - Japan |
| Arrival: | VHHH - Hong Kong Intl - Hong Kong |
| Departure Time: | 11:00:00(02:01:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:55:00(06:55:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 30999 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 183521 lbs |
| Landing Weight: | 141642 lbs |
| Take-Off fuel: | 52515 lbs |
| Landing Fuel: | 9976 lbs |
| TotalBlockTime: | 04:54:23 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 04:37:15 |
| TotalTimeOnGround: | 00:19:02 |
| MaxAltitude: | 34130ft |
| CruiseSpeed: | 364 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.59 |
| LandingSpeed: | 141 kt |
| LandingPitch: | 6.76" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -249.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 80 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |