| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3350V Flight Date: 2006-09-19 Pilot: Samuel Van Der Veen
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR72-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | PAVD - Valdez Pioneer Field - Usa |
| Arrival: | PAJN - Juneau Intl - Usa |
| Departure Time: | 17:31:00(02:32:00 GMT) |
| Arrival Time: | 20:02:00(04:03:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 8745 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 45778 lbs |
| Landing Weight: | 42595 lbs |
| Take-Off fuel: | 6510 lbs |
| Landing Fuel: | 3261 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:31:32 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:41:36 |
| TotalAirbornTime: | 01:24:24 |
| TotalTimeOnGround: | 00:10:10 |
| MaxAltitude: | 25088ft |
| LandingSpeed: | 112 kt |
| LandingPitch: | 2.78" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -113.85ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h01:33 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |