| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9909 Flight Date: 2006-09-12 Pilot: Kevin Bernhoft
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Arrival: | KORS |
| Departure Time: | 14:52:00(21:53:00 GMT) |
| Arrival Time: | 15:52:00(22:52:00 GMT) |
| Passengers: | 4 |
| Cargo: | 37 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2416 lbs |
| Landing Weight: | 2334 lbs |
| Take-Off fuel: | 272 lbs |
| Landing Fuel: | 190 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:59:38 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:52:45 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:45 |
| MaxAltitude: | 4229ft |
| LandingSpeed: | 64 kt |
| LandingPitch: | -0.48" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -216.15ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |