| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3331 Flight Date: 2006-08-20 Pilot: Jonathan Cunningham
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR-72-500 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LOWI - Innsbruck - Austria |
| Arrival: | LOWW - Schwechat - Austria |
| Departure Time: | 10:26:00(08:26:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:41:00(09:41:00 GMT) |
| Passengers: | 44 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 43439 lbs |
| Landing Weight: | 41358 lbs |
| Take-Off fuel: | 6027 lbs |
| Landing Fuel: | 3850 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:14:44 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:05:36 |
| TotalTimeOnGround: | 00:10:36 |
| MaxAltitude: | 16122ft |
| LandingSpeed: | 115 kt |
| LandingPitch: | 2.42" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -99.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 89% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 80 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 350 |
| PilotPenalityText: | Stalling an aircraft full of passengers is NOT a good idea. (-350) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |