| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1684 Flight Date: 2006-08-18 Pilot: Dan Parkin
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR 72-500 (Flight 1) |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KEYW - Key West Intl - Usa |
| Arrival: | KMCO - Orlando Intl - Usa |
| Departure Time: | 09:08:00(13:09:00 GMT) |
| Arrival Time: | 10:22:00(14:23:00 GMT) |
| Passengers: | 57 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 47503 lbs |
| Landing Weight: | 45708 lbs |
| Take-Off fuel: | 5599 lbs |
| Landing Fuel: | 3794 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:14:36 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:07:39 |
| TotalTimeOnGround: | 00:07:32 |
| MaxAltitude: | 15029ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | -0.43" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -122.31ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 99% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Good Flight, no problems and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |