| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9954 Flight Date: 2006-05-25 Pilot: Jon Woodyatt
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Veneaviones Turbo Comma |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KPDX - Portland Intl - Usa |
| Arrival: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Departure Time: | 11:53:00(18:54:00 GMT) |
| Arrival Time: | 12:27:00(19:28:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 9444 lbs |
| Landing Weight: | 8917 lbs |
| Take-Off fuel: | 2493 lbs |
| Landing Fuel: | 1953 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:34:46 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:30:32 |
| TotalTimeOnGround: | 00:04:17 |
| MaxAltitude: | 8028ft |
| LandingSpeed: | 94 kt |
| LandingPitch: | 4.25" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -117.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 50 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |