| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1790 Flight Date: 2006-05-13 Pilot: Sean Jones
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Avro RJ-85 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | PHLI - Lihue - Usa Kauai Isl. |
| Arrival: | PHNL - Honolulu Intl - Usa Oahu Isl. |
| Departure Time: | 07:54:00(17:55:00 GMT) |
| Arrival Time: | 08:27:00(18:28:00 GMT) |
| Passengers: | 48 |
| Cargo: | 1492 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 90241 lbs |
| Landing Weight: | 88149 lbs |
| Take-Off fuel: | 6181 lbs |
| Landing Fuel: | 3930 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:33:25 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:23:46 |
| TotalTimeOnGround: | 00:12:11 |
| MaxAltitude: | 13001ft |
| LandingSpeed: | 110 kt |
| LandingPitch: | 4.22" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -424.61ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |