| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9928 Flight Date: 2006-05-13 Pilot: Christopher Wren
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | WA09 |
| Arrival: | KORS |
| Departure Time: | 09:07:00(16:07:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:21:00(16:21:00 GMT) |
| Passengers: | 1 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 1900 lbs |
| Landing Weight: | 1882 lbs |
| Take-Off fuel: | 324 lbs |
| Landing Fuel: | 307 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:13:37 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:11:41 |
| TotalTimeOnGround: | 00:03:18 |
| MaxAltitude: | 1591ft |
| LandingSpeed: | 51 kt |
| LandingPitch: | 1.25" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -140.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 60 |
| PilotPenalityText: | It is considered bad practice to leave the landing lights turned on when the aircraft is on the parking ramp. (-30) It is considered bad practice to leave the strobes turned on when the aircraft is on the parking ramp. (-30) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |