| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3319 Flight Date: 2005-09-08 Pilot: Jay Kae
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR 72-500 (Flight 1) |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | EDDL - Dusseldorf - Germany |
| Arrival: | ELLX - Findel Intl Airport - Luxemburg |
| Departure Time: | 11:21:00(09:21:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:56:00(09:56:00 GMT) |
| Passengers: | 64 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 48365 lbs |
| Landing Weight: | 47467 lbs |
| Take-Off fuel: | 7503 lbs |
| Landing Fuel: | 6594 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:35:27 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:28:17 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:07 |
| MaxAltitude: | 5052ft |
| LandingSpeed: | 87 kt |
| LandingPitch: | 10.27" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -286.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |