| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV6960 Flight Date: 2020-12-12 Pilot: CLIFF HUBBARD
| Aircraft Name: | iSDT ATR 72-500 Atlantic Sun Airways |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | LGAL - Dimokritos - Greece |
| Arrival: | LGAV |
| Departure Time: | 21:13:00(20:13:00 GMT) |
| Arrival Time: | 22:20:00(21:20:00 GMT) |
| Passengers: | 92 |
| Cargo: | 2583 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 37758 lbs |
| Landing Weight: | 35666 lbs |
| Take-Off fuel: | 9177 lbs |
| Landing Fuel: | 7047 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:07:14 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:07:14 |
| TotalAirbornTime: | 00:59:28 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:51 |
| MaxAltitude: | 22001ft |
| LandingSpeed: | 113 kt |
| LandingPitch: | -0.73" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -225.38ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |