| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1553 Flight Date: 2018-12-19 Pilot: Dinko
| Aircraft Name: | SEA Gull A330-300 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LTBA - Ataturk - Turkey |
| Arrival: | WSSS - Singapore Changi - Singapore |
| Departure Time: | 14:29:00(13:29:00 GMT) |
| Arrival Time: | 05:26:00(23:27:00 GMT) |
| Passengers: | 295 |
| Cargo: | 11746 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 492464 lbs |
| Landing Weight: | 351813 lbs |
| Take-Off fuel: | 166283 lbs |
| Landing Fuel: | 24498 lbs |
| TotalBlockTime: | 09:58:38 |
| TotalBlockTimeNight: | 08:44:17 |
| TotalAirbornTime: | 09:36:28 |
| TotalTimeOnGround: | 00:22:27 |
| MaxAltitude: | 37007ft |
| CruiseSpeed: | 500 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.81 |
| LandingSpeed: | 129 kt |
| LandingPitch: | -0.40" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -254.62ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Are relieved to have landed safely after the extreme weather they experienced during landing. -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were irritated because they were hungry sometime during the flight. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 910 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h01:22 difference) (+100) Long flight (09h36) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+480) Extreme weather conditions during approach, but a safe landing and satisfied passengers. (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |