| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3759 Flight Date: 2017-09-22 Pilot: Cliff Hubbard
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Embraer ERJ-170 8th Ann |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KASE |
| Arrival: | KDEN - Denver Intl - Usa |
| Departure Time: | 16:50:00(22:50:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:31:00(23:32:00 GMT) |
| Passengers: | 88 |
| Cargo: | 19998 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 81304 lbs |
| Landing Weight: | 79397 lbs |
| Take-Off fuel: | 20881 lbs |
| Landing Fuel: | 18736 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:41:51 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:30:13 |
| TotalTimeOnGround: | 00:12:23 |
| MaxAltitude: | 24002ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | 2.80" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -169.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |