| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV5118 Flight Date: 2017-09-16 Pilot: Cliff Hubbard
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ERJ-135LR |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KCAK |
| Arrival: | KPHL - Philadelphia Intl - Usa |
| Departure Time: | 11:56:00(15:56:00 GMT) |
| Arrival Time: | 13:07:00(17:07:00 GMT) |
| Passengers: | 35 |
| Cargo: | 11999 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 141210 lbs |
| Landing Weight: | 134834 lbs |
| Take-Off fuel: | 42229 lbs |
| Landing Fuel: | 35435 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:10:30 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:00:28 |
| TotalTimeOnGround: | 00:10:40 |
| MaxAltitude: | 29146ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | 5.03" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -270.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |