| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9937 Flight Date: 2016-10-19 Pilot: Jørgen Leren
| Aircraft Name: | Carenado 500S Aero Commander C-GAFA |
| Aircraft Type: | MEP |
| Departure: | KONP - Newport Mun - United States |
| Arrival: | KACV - Arcata - United States |
| Departure Time: | 09:25:00(16:25:00 GMT) |
| Arrival Time: | 10:57:00(17:58:00 GMT) |
| Passengers: | 5 |
| Cargo: | 238 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 6391 lbs |
| Landing Weight: | 6157 lbs |
| Take-Off fuel: | 588 lbs |
| Landing Fuel: | 353 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:33:06 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:27:27 |
| TotalTimeOnGround: | 00:08:56 |
| MaxAltitude: | 11020ft |
| LandingSpeed: | 71 kt |
| LandingPitch: | 2.86" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -168.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 98% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Good Flight, no problems, and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |