| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4067 Flight Date: 2016-10-02 Pilot: Janice Lacy
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Embraer ERJ-170 8th Ann |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | UKL2 |
| Arrival: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Departure Time: | 15:32:00(15:32:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:28:00(16:28:00 GMT) |
| Passengers: | 70 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 73749 lbs |
| Landing Weight: | 71163 lbs |
| Take-Off fuel: | 15660 lbs |
| Landing Fuel: | 12823 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:56:13 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:42:08 |
| TotalTimeOnGround: | 00:18:14 |
| MaxAltitude: | 19041ft |
| LandingSpeed: | 123 kt |
| LandingPitch: | 2.29" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -301.54ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 98% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 130 |
| PilotBonusText: | Good Flight, no problems, and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |