| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2274 Flight Date: 2016-01-25 Pilot: Cliff Hubbard
| Aircraft Name: | Project Opensky - Boeing 737-800WL - Atlanti |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LIRF - Fiumicino - Italy |
| Arrival: | DGAA - Kotoka Intl - Ghana |
| Departure Time: | 04:15:00(03:15:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:12:00(09:13:00 GMT) |
| Passengers: | 180 |
| Cargo: | 43417 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 173384 lbs |
| Landing Weight: | 130438 lbs |
| Take-Off fuel: | 58978 lbs |
| Landing Fuel: | 15830 lbs |
| TotalBlockTime: | 05:59:09 |
| TotalBlockTimeNight: | 03:12:10 |
| TotalAirbornTime: | 05:42:28 |
| TotalTimeOnGround: | 00:17:13 |
| MaxAltitude: | 34356ft |
| LandingSpeed: | 122 kt |
| LandingPitch: | 2.99" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -245.38ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 515 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (05h42) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+285) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |