| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9006 Flight Date: 2016-01-03 Pilot: Dave
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KHIO - Portland-Hillsboro - United States |
| Arrival: | KMWH - Grant Co Intl - United States |
| Departure Time: | 10:02:00(18:02:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:22:00(19:23:00 GMT) |
| Passengers: | 5 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 3534 lbs |
| Landing Weight: | 3353 lbs |
| Take-Off fuel: | 291 lbs |
| Landing Fuel: | 114 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:20:45 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:11:47 |
| TotalTimeOnGround: | 00:09:06 |
| MaxAltitude: | 9504ft |
| LandingSpeed: | 71 kt |
| LandingPitch: | 2.15" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -123.85ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 330 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h00:46 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |