| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3333 Flight Date: 2015-12-08 Pilot: Sean Jones
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways McDonnell-Douglas MD95 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EDDT - Tegel - Germany |
| Arrival: | EGLL - Heathrow - United Kingdom |
| Departure Time: | 08:34:00(07:35:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:25:00(09:25:00 GMT) |
| Passengers: | 93 |
| Cargo: | 9823 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 102501 lbs |
| Landing Weight: | 97080 lbs |
| Take-Off fuel: | 9889 lbs |
| Landing Fuel: | 4273 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:49:21 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:35:54 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:22 |
| MaxAltitude: | 32080ft |
| LandingSpeed: | 140 kt |
| LandingPitch: | 1.63" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -95.38ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are relieved to have landed safely after the extreme weather they experienced during landing. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 330 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Extreme weather conditions during approach, but a safe landing with satisfied passengers. (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |