| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1204 Flight Date: 2014-09-29 Pilot: Cody Brumm
| Aircraft Name: | PMDG 777-300ER PMDG House |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KMCO - Orlando Intl - United States |
| Arrival: | LFPG - Charles-de-Gaulle - France |
| Departure Time: | 07:01:00(11:02:00 GMT) |
| Arrival Time: | 20:30:00(19:30:00 GMT) |
| Passengers: | 354 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 600065 lbs |
| Landing Weight: | 461639 lbs |
| Take-Off fuel: | 170355 lbs |
| Landing Fuel: | 31508 lbs |
| TotalBlockTime: | 08:36:52 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:01:04 |
| TotalAirbornTime: | 08:26:00 |
| TotalTimeOnGround: | 00:15:03 |
| MaxAltitude: | 35111ft |
| LandingSpeed: | 136 kt |
| LandingPitch: | 2.27" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -436.15ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. -Were very anxious because of the problem during flight. -Were relieved to land safely after an emergency. |
| FailureText: | The pilot landed roughly causing one tire to explode. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 90 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h03:08 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 300 |
| PilotPenalityText: | Landing so roughly that a tire explode is not a good idea. (-300) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |