| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2485 Flight Date: 2014-09-28 Pilot: Nick Rakowski
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Airbus A319-131 (IAE) |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KIND - Indianapolis Intl - United States |
| Arrival: | KDEN - Denver Intl - United States |
| Departure Time: | 19:58:00(00:58:00 GMT) |
| Arrival Time: | 21:30:00(03:30:00 GMT) |
| Passengers: | 106 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 145546 lbs |
| Landing Weight: | 130714 lbs |
| Take-Off fuel: | 31671 lbs |
| Landing Fuel: | 16223 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:31:28 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:31:28 |
| TotalAirbornTime: | 02:20:28 |
| TotalTimeOnGround: | 00:13:38 |
| MaxAltitude: | 22103ft |
| LandingSpeed: | 131 kt |
| LandingPitch: | 4.36" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -193.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 347 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (02h20) without using time acceleration, without any problems, and with satisfied passengers. (+117) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |