| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9954 Flight Date: 2006-03-27 Pilot: Jay Kae
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Veneaviones Turbo Comma |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KPDX - Portland International Ai - Usa |
| Arrival: | KBFI - Boeing Field/King County - Usa |
| Departure Time: | 12:32:00(20:32:00 GMT) |
| Arrival Time: | 13:07:00(21:07:00 GMT) |
| Passengers: | 9 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 9495 lbs |
| Landing Weight: | 9049 lbs |
| Take-Off fuel: | 2544 lbs |
| Landing Fuel: | 2098 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:35:42 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:34:19 |
| TotalTimeOnGround: | 00:01:33 |
| MaxAltitude: | 6643ft |
| LandingSpeed: | 138 kt |
| LandingPitch: | 2.66" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -163.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |