| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV6903 Flight Date: 2014-06-19 Pilot: William Colovos
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways B727-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | MPTO - Tocumen Intl - Panama |
| Arrival: | KMIA - Miami Intl - United States |
| Departure Time: | 16:42:00(21:42:00 GMT) |
| Arrival Time: | 20:29:00(00:29:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 57699 lbs |
| Flight Result: | Average |
| Take-Off Weight: | 194225 lbs |
| Landing Weight: | 165586 lbs |
| Take-Off fuel: | 35292 lbs |
| Landing Fuel: | 5827 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:47:01 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 02:35:19 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:02 |
| MaxAltitude: | 33047ft |
| LandingSpeed: | 129 kt |
| LandingPitch: | 1.62" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -409.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 30 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 250 |
| PilotPenalityText: | You arrived too late at your destination.(-01h17:02 difference). (-200) The landing lights must be activated when entering the runway until 10000 ft, you forgot them. Our company received a fine of 258€. (-50) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |