| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4723 Flight Date: 2014-03-31 Pilot: Steve Foulke
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways CRJ-200ER |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | ESGG - Landvetter - Sweden |
| Arrival: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Departure Time: | 20:42:00(18:42:00 GMT) |
| Arrival Time: | 22:07:00(20:08:00 GMT) |
| Passengers: | 50 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 51100 lbs |
| Landing Weight: | 44315 lbs |
| Take-Off fuel: | 11441 lbs |
| Landing Fuel: | 4211 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:25:33 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:25:33 |
| TotalAirbornTime: | 01:13:12 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:14 |
| MaxAltitude: | 27998ft |
| LandingSpeed: | 136 kt |
| LandingPitch: | 5.15" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -343.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Hated that they did not see the entire movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 125 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |