| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9902 Flight Date: 2014-03-28 Pilot: Dustin Whipper
| Aircraft Name: | ASAC206 |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KBFI - Boeing Field/King Co Intl - United States |
| Arrival: | WA09 |
| Departure Time: | 13:48:00(21:48:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:30:00(22:30:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 52 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 2819 lbs |
| Landing Weight: | 2762 lbs |
| Take-Off fuel: | 275 lbs |
| Landing Fuel: | 218 lbs |
| TotalBlockTime: | 00:47:12 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:41:32 |
| TotalTimeOnGround: | 00:11:19 |
| MaxAltitude: | 5167ft |
| LandingSpeed: | 71 kt |
| LandingPitch: | 4.72" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -358.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 0 |
| PilotBonusText: | |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |