| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1627 Flight Date: 2014-02-21 Pilot: Scott Murphy
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 757-200 WL |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LSGG - Geneva Cointrin - Switzerland |
| Arrival: | KIAD - Washington Dulles Intl - Usa |
| Departure Time: | 15:59:00(14:59:00 GMT) |
| Arrival Time: | 18:06:00(23:06:00 GMT) |
| Passengers: | 195 |
| Cargo: | 23199 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 254314 lbs |
| Landing Weight: | 205415 lbs |
| Take-Off fuel: | 61942 lbs |
| Landing Fuel: | 12697 lbs |
| TotalBlockTime: | 08:14:25 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:28:21 |
| TotalAirbornTime: | 08:04:04 |
| TotalTimeOnGround: | 00:10:35 |
| MaxAltitude: | 42998ft |
| LandingSpeed: | 115 kt |
| LandingPitch: | 7.73" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -193.08ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 633 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (08h04) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+403) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |