| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1540 Flight Date: 2014-02-21 Pilot: Nico Schroder
| Aircraft Name: | SEA Gull A330-300 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | RPLL - Ninoy Aquino Intl - Philippines |
| Arrival: | YBBN - Brisbane Intl - Australia |
| Departure Time: | 13:19:00(05:20:00 GMT) |
| Arrival Time: | 22:13:00(12:13:00 GMT) |
| Passengers: | 203 |
| Cargo: | 23494 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 447805 lbs |
| Landing Weight: | 347785 lbs |
| Take-Off fuel: | 130283 lbs |
| Landing Fuel: | 28611 lbs |
| TotalBlockTime: | 06:52:27 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:35:19 |
| TotalAirbornTime: | 06:32:10 |
| TotalTimeOnGround: | 00:21:14 |
| MaxAltitude: | 35000ft |
| CruiseSpeed: | 508 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.81 |
| LandingSpeed: | 147 kt |
| LandingPitch: | 0.27" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -56.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 656 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h07:33 difference) (+100) Long flight (06h32) without using time acceleration, without any problems, and with satisfied passengers. (+326) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |