| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1840 Flight Date: 2014-01-24 Pilot: Steve Foulke
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 757-200 WL |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | OOMS - Seeb Intl - Oman |
| Arrival: | VNKT - Tribhuvan Intl - Nepal |
| Departure Time: | 00:20:00(21:20:00 GMT) |
| Arrival Time: | 05:39:00(00:39:00 GMT) |
| Passengers: | 202 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 246538 lbs |
| Landing Weight: | 223833 lbs |
| Take-Off fuel: | 75539 lbs |
| Landing Fuel: | 52607 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:19:31 |
| TotalBlockTimeNight: | 03:19:31 |
| TotalAirbornTime: | 03:07:33 |
| TotalTimeOnGround: | 00:12:57 |
| MaxAltitude: | 35032ft |
| LandingSpeed: | 129 kt |
| LandingPitch: | 3.54" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -396.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 1 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. -Were anxious because they flew over a war risk zone. -Were terrified because of the problem during flight. -Were relieved to land safely after an emergency. |
| FailureText: | One engine was damaged by small arms fire coming from the ground and ceased to function. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 860 |
| PilotBonusText: | There was a problem aboard and you declared an emergency. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) A serious problem occurred during flight but you landed safely, nice job. (+1000) Flying in a dangerous area and a safe landing. (+50) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |