| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1949 Flight Date: 2014-01-21 Pilot: Steve Foulke
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Airbus 340-642 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | HKMO - Moi Intl - Kenya |
| Arrival: | EGLL - Heathrow - United Kingdom |
| Departure Time: | 05:52:00(03:52:00 GMT) |
| Arrival Time: | 12:43:00(12:43:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 732276 lbs |
| Landing Weight: | 536900 lbs |
| Take-Off fuel: | 343417 lbs |
| Landing Fuel: | 146612 lbs |
| TotalBlockTime: | 08:52:15 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 08:45:45 |
| TotalTimeOnGround: | 00:09:09 |
| MaxAltitude: | 34022ft |
| CruiseSpeed: | 461 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.75 |
| LandingSpeed: | 141 kt |
| LandingPitch: | -0.35" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -176.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 55 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |