| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV7313 Flight Date: 2013-09-29 Pilot: Florian Meiler
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR72-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | EDDF - Frankfurt Main - Germany |
| Departure Time: | 01:33:00(23:33:00 GMT) |
| Arrival Time: | 02:58:00(00:58:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 37928 lbs |
| Landing Weight: | 35871 lbs |
| Take-Off fuel: | 4822 lbs |
| Landing Fuel: | 2208 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:23:16 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:23:16 |
| TotalAirbornTime: | 00:55:38 |
| TotalTimeOnGround: | 00:33:18 |
| MaxAltitude: | 23021ft |
| LandingSpeed: | 103 kt |
| LandingPitch: | 3.03" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -139.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 80 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |