| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV6628 Flight Date: 2013-08-21 Pilot: Dave Feguson
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways MD-11F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KLAX - Los Angeles Intl - United States |
| Arrival: | PHNL - Honolulu Intl - United States |
| Departure Time: | 11:52:00(18:53:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:11:00(00:11:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 101297 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 478363 lbs |
| Landing Weight: | 410472 lbs |
| Take-Off fuel: | 127846 lbs |
| Landing Fuel: | 59212 lbs |
| TotalBlockTime: | 05:17:48 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 05:04:48 |
| TotalTimeOnGround: | 00:14:27 |
| MaxAltitude: | 38218ft |
| LandingSpeed: | 135 kt |
| LandingPitch: | 6.13" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -187.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h07:49 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |