| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2140 Flight Date: 2013-04-11 Pilot: Steve Foulke
| Aircraft Name: | Project Opensky - Boeing 737-800WL - Atlanti |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KBOS - General Edward Lawrence L - Usa |
| Arrival: | KMEM - Memphis Intl - Usa |
| Departure Time: | 22:30:00(02:31:00 GMT) |
| Arrival Time: | 00:16:00(05:16:00 GMT) |
| Passengers: | 146 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 174471 lbs |
| Landing Weight: | 153287 lbs |
| Take-Off fuel: | 45558 lbs |
| Landing Fuel: | 23960 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:45:02 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:45:02 |
| TotalAirbornTime: | 02:37:00 |
| TotalTimeOnGround: | 00:09:59 |
| MaxAltitude: | 36000ft |
| LandingSpeed: | 140 kt |
| LandingPitch: | 1.76" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -370ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were highly entertained by the movie. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 125 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |