| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2452 Flight Date: 2012-05-08 Pilot: Dinko Avramov
| Aircraft Name: | Boeing 777-300ER Singapore |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | WSSS - Singapore Changi - Singapore |
| Arrival: | WIII - Soekarno Hatta Intl - Indonesia |
| Departure Time: | 09:26:00(03:27:00 GMT) |
| Arrival Time: | 12:00:00(05:01:00 GMT) |
| Passengers: | 368 |
| Cargo: | 29998 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 530456 lbs |
| Landing Weight: | 506690 lbs |
| Take-Off fuel: | 67358 lbs |
| Landing Fuel: | 42684 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:34:19 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:16:15 |
| TotalTimeOnGround: | 00:18:31 |
| MaxAltitude: | 37001ft |
| LandingSpeed: | 141 kt |
| LandingPitch: | 3.51" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -177.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 1 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. -Were very anxious because of the problem during flight. -Were relieved to land safely after an emergency. |
| FailureText: | one engine sustained some damage shortly after take-off due to a bird strike. The oil temperature started to increase gradually fortunately, the plane landed before the engine shutdown. |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 650 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) There was a problem aboard and you declared an emergency. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h00:41 difference) (+100) A serious problem occurred during flight but you landed safely, nice job. (+600) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |