| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV5057 Flight Date: 2012-02-04 Pilot: Kruger Coetzee
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 747-400 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LEMD - Barajas - Spain |
| Arrival: | KDEN - Denver Intl - United States |
| Departure Time: | 07:20:00(06:20:00 GMT) |
| Arrival Time: | 09:25:00(16:25:00 GMT) |
| Passengers: | 444 |
| Cargo: | 49998 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 868819 lbs |
| Landing Weight: | 629003 lbs |
| Take-Off fuel: | 352317 lbs |
| Landing Fuel: | 112424 lbs |
| TotalBlockTime: | 10:06:00 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:21:12 |
| TotalAirbornTime: | 10:01:36 |
| TotalTimeOnGround: | 00:04:30 |
| MaxAltitude: | 31046ft |
| CruiseSpeed: | 450 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.72 |
| LandingSpeed: | 163 kt |
| LandingPitch: | 3.45" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -326.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 125 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |