| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV5403 Flight Date: 2012-02-03 Pilot: Richard Baker
| Aircraft Name: | PSS 757-200 RR Atlantic Sun Airways |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | CYVR - Vancouver Intl - Canada |
| Arrival: | KORD - Chicago Ohare Intl - Usa |
| Departure Time: | 18:22:00(02:22:00 GMT) |
| Arrival Time: | 00:04:00(06:04:00 GMT) |
| Passengers: | 143 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 208422 lbs |
| Landing Weight: | 177520 lbs |
| Take-Off fuel: | 37610 lbs |
| Landing Fuel: | 6241 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:42:31 |
| TotalBlockTimeNight: | 03:42:31 |
| TotalAirbornTime: | 03:28:49 |
| TotalTimeOnGround: | 00:15:49 |
| MaxAltitude: | 37112ft |
| CruiseSpeed: | 476 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.79 |
| LandingSpeed: | 127 kt |
| LandingPitch: | 2.46" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -230.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 404 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (03h28) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+174) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |