| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1916 Flight Date: 2011-09-28 Pilot: Dinko
| Aircraft Name: | Boeing 777-300ER Singapore |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | YPPH - Perth Intl - Australia |
| Arrival: | YPDN |
| Departure Time: | 10:03:00(03:04:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:23:00(06:24:00 GMT) |
| Passengers: | 293 |
| Cargo: | 29998 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 524993 lbs |
| Landing Weight: | 479681 lbs |
| Take-Off fuel: | 73786 lbs |
| Landing Fuel: | 28094 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:20:20 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 03:07:21 |
| TotalTimeOnGround: | 00:13:36 |
| MaxAltitude: | 39101ft |
| LandingSpeed: | 144 kt |
| LandingPitch: | 1.58" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -232.31ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(-00h04:21 difference) (+100) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |