| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3776 Flight Date: 2011-03-05 Pilot: Vincent C
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways CRJ-200ER |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | LFPG - Charles-de-Gaulle - France |
| Departure Time: | 15:57:00(14:58:00 GMT) |
| Arrival Time: | 17:01:00(16:02:00 GMT) |
| Passengers: | 36 |
| Cargo: | 4594 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 51246 lbs |
| Landing Weight: | 45062 lbs |
| Take-Off fuel: | 10011 lbs |
| Landing Fuel: | 3396 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:04:08 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:56:19 |
| TotalTimeOnGround: | 00:09:47 |
| MaxAltitude: | 20000ft |
| LandingSpeed: | 142 kt |
| LandingPitch: | 5.77" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -120.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 300 |
| PilotPenalityText: | Flight regulations require that you have sufficient fuel reserves upon landing (45 mn); you only had reserves for 00h28 of flight. (-300) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |