| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9944 Flight Date: 2010-05-24 Pilot: Herman Botha
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Veneaviones Turbo Comma |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KBOI - Boise Air Terminal - Usa |
| Arrival: | KBFI - Boeing Fld King Co Intl - Usa |
| Departure Time: | 20:16:00(03:17:00 GMT) |
| Arrival Time: | 23:08:00(06:09:00 GMT) |
| Passengers: | 3 |
| Cargo: | 275 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 10324 lbs |
| Landing Weight: | 8900 lbs |
| Take-Off fuel: | 2571 lbs |
| Landing Fuel: | 1143 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:52:28 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:52:28 |
| TotalAirbornTime: | 02:46:12 |
| TotalTimeOnGround: | 00:06:24 |
| MaxAltitude: | 24025ft |
| LandingSpeed: | 97 kt |
| LandingPitch: | 5.70" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -679.23ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Are pleased to have landed right on schedule. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. -Wonder if they landed or if they crashed (hard landing). |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 418 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Precise arrival time at destination.(00h07:32 difference) (+100) Long flight (02h46) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+138) |
| Pilot Penality: | 500 |
| PilotPenalityText: | You made a very hard landing at -679 ft/mn and the tires sustained damage. (-400) The landing lights must be activated when entering the runway until 10000 ft, you forgot them. Our company received a fine of $350. (-50) The strobe lights must be activated when entering the runway, you forgot them. (-50) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |