| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2515 Flight Date: 2010-05-19 Pilot: Florian Meiler
| Aircraft Name: | Airbus A320-200 IAE SEAGull |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | NZWN - Wellington Intl - New Zealand |
| Arrival: | YSSY - Kingsford Smith Intl Airp - Australia |
| Departure Time: | 12:47:00(00:47:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:22:00(04:23:00 GMT) |
| Passengers: | 145 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 154184 lbs |
| Landing Weight: | 126580 lbs |
| Take-Off fuel: | 33779 lbs |
| Landing Fuel: | 5250 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:29:36 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 02:56:01 |
| TotalTimeOnGround: | 00:35:29 |
| MaxAltitude: | 32024ft |
| LandingSpeed: | 130 kt |
| LandingPitch: | 2.14" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -186.15ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 376 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (02h56) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+146) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |