| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1028 Flight Date: 2010-05-13 Pilot: Florian Meiler
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 747-400 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EHAM - Schiphol - Netherlands |
| Arrival: | KLAX - Los Angeles Intl - Usa |
| Departure Time: | 12:48:00(10:48:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:34:00(21:35:00 GMT) |
| Passengers: | 323 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 912402 lbs |
| Landing Weight: | 661172 lbs |
| Take-Off fuel: | 305746 lbs |
| Landing Fuel: | 49117 lbs |
| TotalBlockTime: | 10:30:50 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 09:58:51 |
| TotalTimeOnGround: | 00:33:48 |
| MaxAltitude: | 34192ft |
| CruiseSpeed: | 496 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.80 |
| LandingSpeed: | 160 kt |
| LandingPitch: | 5.43" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -326.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were highly entertained by the movie. -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 679 |
| PilotBonusText: | Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (09h58) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+499) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |