| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4885 Flight Date: 2010-02-14 Pilot: Robert Douglas
| Aircraft Name: | ISDT ATR 72-200 Atlantic Sun Cargo |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KLAX - Los Angeles Intl - United States |
| Arrival: | KPHX - Phoenix Sky Harbor Intl - United States |
| Departure Time: | 23:47:00(07:48:00 GMT) |
| Arrival Time: | 02:03:00(09:04:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 12625 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 44365 lbs |
| Landing Weight: | 41784 lbs |
| Take-Off fuel: | 4438 lbs |
| Landing Fuel: | 1854 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:26:29 |
| TotalBlockTimeNight: | 01:26:29 |
| TotalAirbornTime: | 01:14:36 |
| TotalTimeOnGround: | 00:11:58 |
| MaxAltitude: | 16998ft |
| LandingSpeed: | 112 kt |
| LandingPitch: | 3.83" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -162.31ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 80 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |