| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4669 Flight Date: 2010-02-13 Pilot: Florian Meiler
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways MD-11F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | OMDB - Dubai Intl - United Arab Emirates |
| Arrival: | WSSS - Singapore Changi - Singapore |
| Departure Time: | 01:55:00(21:55:00 GMT) |
| Arrival Time: | 13:14:00(05:14:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 514045 lbs |
| Landing Weight: | 412883 lbs |
| Take-Off fuel: | 147515 lbs |
| Landing Fuel: | 45236 lbs |
| TotalBlockTime: | 07:09:11 |
| TotalBlockTimeNight: | 03:16:15 |
| TotalAirbornTime: | 06:46:50 |
| TotalTimeOnGround: | 00:26:42 |
| MaxAltitude: | 35167ft |
| CruiseSpeed: | 504 kt |
| CruiseMachSpeed: | 0.82 |
| LandingSpeed: | 154 kt |
| LandingPitch: | 0.89" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -437.69ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 30 |
| PilotBonusText: | You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |