| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3705 Flight Date: 2010-02-10 Pilot: C. Cunningham
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways CRJ-200ER |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KSTL - Lambert-St Louis Intl - United States |
| Arrival: | KEWR - Newark Liberty Intl - United States |
| Departure Time: | 02:09:00(08:09:00 GMT) |
| Arrival Time: | 05:16:00(10:16:00 GMT) |
| Passengers: | 40 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 51546 lbs |
| Landing Weight: | 43210 lbs |
| Take-Off fuel: | 13729 lbs |
| Landing Fuel: | 5335 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:06:58 |
| TotalBlockTimeNight: | 02:06:58 |
| TotalAirbornTime: | 02:03:39 |
| TotalTimeOnGround: | 00:05:13 |
| MaxAltitude: | 35164ft |
| LandingSpeed: | 139 kt |
| LandingPitch: | 1.36" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -205.38ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 160 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |