| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV5421 Flight Date: 2010-02-09 Pilot: Robert Douglas
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Boeing 757-200 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | EGCC - Manchester - United Kingdom |
| Arrival: | LOWI - Innsbruck - Austria |
| Departure Time: | 10:56:00(10:57:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:21:00(13:21:00 GMT) |
| Passengers: | 196 |
| Cargo: | 13869 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 205129 lbs |
| Landing Weight: | 190759 lbs |
| Take-Off fuel: | 20992 lbs |
| Landing Fuel: | 6194 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:26:33 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 02:20:25 |
| TotalTimeOnGround: | 00:12:41 |
| MaxAltitude: | 31017ft |
| LandingSpeed: | 123 kt |
| LandingPitch: | -0.33" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -156.92ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 347 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems, and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (02h20) without using time acceleration, without any problems, and with satisfied passengers. (+117) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |