| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV2136 Flight Date: 2009-07-02 Pilot: Sean Jones
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Aibus A319-100 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KDEN - Denver Intl - Usa |
| Arrival: | KABQ - Albuquerque - Usa |
| Departure Time: | 14:25:00(20:25:00 GMT) |
| Arrival Time: | 15:30:00(21:30:00 GMT) |
| Passengers: | 124 |
| Cargo: | 9305 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 129389 lbs |
| Landing Weight: | 123106 lbs |
| Take-Off fuel: | 13090 lbs |
| Landing Fuel: | 6445 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:21:40 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 00:54:11 |
| TotalTimeOnGround: | 00:30:13 |
| MaxAltitude: | 30029ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | 6.47" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -64.62ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |