| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV1994 Flight Date: 2009-06-28 Pilot: Sean Jones
| Aircraft Name: | Boeing 737-900ER SEAGull |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | RKSI |
| Arrival: | RCTP - Chiang Kai Shek Intl - Taiwan |
| Departure Time: | 09:07:00(01:07:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:15:00(03:15:00 GMT) |
| Passengers: | 177 |
| Cargo: | 7868 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 134843 lbs |
| Landing Weight: | 124768 lbs |
| Take-Off fuel: | 15311 lbs |
| Landing Fuel: | 5038 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:12:03 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:59:39 |
| TotalTimeOnGround: | 00:16:07 |
| MaxAltitude: | 34150ft |
| LandingSpeed: | 121 kt |
| LandingPitch: | 4.84" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -173.85ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 230 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |