| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV4704 Flight Date: 2009-06-27 Pilot: Suketu Patel
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways B727-200F |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | KDEN - Denver Intl - Usa |
| Arrival: | KMCO - Orlando Intl - Usa |
| Departure Time: | 13:40:00(19:40:00 GMT) |
| Arrival Time: | 19:00:00(23:01:00 GMT) |
| Passengers: | 0 |
| Cargo: | 12828 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 167758 lbs |
| Landing Weight: | 136993 lbs |
| Take-Off fuel: | 54223 lbs |
| Landing Fuel: | 23167 lbs |
| TotalBlockTime: | 03:20:57 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 02:58:11 |
| TotalTimeOnGround: | 00:25:13 |
| MaxAltitude: | 40026ft |
| LandingSpeed: | 123 kt |
| LandingPitch: | 2.12" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -64.62ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 0% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 55 |
| PilotBonusText: | You made a very smooth landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |