| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3465 Flight Date: 2009-05-31 Pilot: Richard Baker
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways ATR-72-500 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | TNCM - Princess Juliana Intl - Antilles |
| Arrival: | TNCA - Reina Beatrix Intl - Aruba |
| Departure Time: | 11:18:00(15:19:00 GMT) |
| Arrival Time: | 13:29:00(17:29:00 GMT) |
| Passengers: | 25 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 45653 lbs |
| Landing Weight: | 41202 lbs |
| Take-Off fuel: | 11092 lbs |
| Landing Fuel: | 6597 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:10:36 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 02:02:09 |
| TotalTimeOnGround: | 00:09:07 |
| MaxAltitude: | 24101ft |
| LandingSpeed: | 107 kt |
| LandingPitch: | 3.47" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -154.62ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 331 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) You landed at the scheduled airport. (+30) Long flight (02h02) without using time acceleration, without any problems and with satisfied passengers. (+101) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |