| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9951 Flight Date: 2009-05-30 Pilot: Lurch Adams
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Veneaviones Turbo Comma |
| Aircraft Type: | MET |
| Departure: | KBOI - Boise Air Terminal/Gowen - United States |
| Arrival: | KACV - Arcata - United States |
| Departure Time: | 06:43:00(12:44:00 GMT) |
| Arrival Time: | 07:41:00(14:41:00 GMT) |
| Passengers: | 4 |
| Cargo: | 249 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 10284 lbs |
| Landing Weight: | 9296 lbs |
| Take-Off fuel: | 2056 lbs |
| Landing Fuel: | 1060 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:56:48 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:47:04 |
| TotalTimeOnGround: | 00:16:21 |
| MaxAltitude: | 20006ft |
| LandingSpeed: | 81 kt |
| LandingPitch: | 6.83" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -250ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 94% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 80 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 30 |
| PilotPenalityText: | The landing lights must be turned off when flying higher than 10000 ft. (-30) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |