| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV9917 Flight Date: 2009-02-26 Pilot: Richard Baker
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Cessna 206 (Carenado) |
| Aircraft Type: | SEP |
| Departure: | KHIO |
| Arrival: | KPAE - Snohomish Co - Usa |
| Departure Time: | 13:14:00(21:14:00 GMT) |
| Arrival Time: | 14:44:00(22:44:00 GMT) |
| Passengers: | 3 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Good |
| Take-Off Weight: | 2544 lbs |
| Landing Weight: | 2460 lbs |
| Take-Off fuel: | 93 lbs |
| Landing Fuel: | 7 lbs |
| TotalBlockTime: | 01:27:42 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:22:18 |
| TotalTimeOnGround: | 00:06:44 |
| MaxAltitude: | 12116ft |
| LandingSpeed: | 62 kt |
| LandingPitch: | 2.58" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -178.46ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 96% |
| PassengersOpinionText: | |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 180 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Good Flight, no problems and satisfied passengers. (+100) You landed at the scheduled airport. (+30) |
| Pilot Penality: | 300 |
| PilotPenalityText: | Flight regulations require that you have sufficient fuel reserves upon landing (45 mn); you only had reserves for 00h07 of flight. (-300) |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |