| Atlantic Sun Airways :: FSPassengers Statistics |
Flight Id: ASV3930 Flight Date: 2008-08-21 Pilot: Cliff Pratley
| Aircraft Name: | Atlantic Sun Airways Embraer ERJ-170 |
| Aircraft Type: | MEJ |
| Departure: | LGAV |
| Arrival: | LIRF - Fiumicino - Italy |
| Departure Time: | 09:00:00(08:00:00 GMT) |
| Arrival Time: | 11:00:00(10:00:00 GMT) |
| Passengers: | 42 |
| Cargo: | 0 lbs |
| Flight Result: | Perfect |
| Take-Off Weight: | 72505 lbs |
| Landing Weight: | 67809 lbs |
| Take-Off fuel: | 19419 lbs |
| Landing Fuel: | 14354 lbs |
| TotalBlockTime: | 02:00:27 |
| TotalBlockTimeNight: | 00:00:00 |
| TotalAirbornTime: | 01:40:01 |
| TotalTimeOnGround: | 00:21:48 |
| MaxAltitude: | 31003ft |
| LandingSpeed: | 146 kt |
| LandingPitch: | -1.37" |
| TouchDownVertSpeedFt: | -240.77ft/mn |
| CaptainSentMayday: | 0 |
| CrashFlag: | 0 |
| PassengersOpinion: | 100% |
| PassengersOpinionText: | -Were in a better mood because they had food. -Were pleased by the music on ground. A very nice addition to their flying experience. |
| FailureText: | |
| CasualtiesText: | |
| Pilot Bonus: | 200 |
| PilotBonusText: | You made a very nice landing. (+50) Perfect Flight, no problems and very satisfied passengers. (+150) |
| Pilot Penality: | 0 |
| PilotPenalityText: |
| Copyright 1998-2026 Atlantic Sun Airways All Rights Reserved. • Privacy Statement and legal notice |